Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közel két évtizede tűzte zászlajára a betegbiztonság ügyét, szeptember 17-ét pedig a Betegbiztonság Világnapjaként (World Patient Safety Day) hirdette meg 2019-ben. Felhívást tett közzé a tagállamok számára, hogy ehhez a naphoz kapcsolódóan tudatosítsák mind a döntéshozókban, mind az ellátókban, mind pedig a társadalom egészében, hogy az egészségügyi ellátás következtében fellépő egészségkárosodások mértéke népegészségügyi probléma, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy olyan megoldásokat, intézkedéseket fogalmazzanak meg és léptessenek életbe, amelyek ezen probléma súlyát képesek csökkenteni.


A Betegbiztonság Világnapját (World Patient Safety Day - WPSD) minden évben szeptember 17-én ünnepeljük. A nemzetközi kampány az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szervezésében valósul meg és a különböző országok szervezetei támogatják. Az idei szlogen „Get it right, make it safe” (Diagnosztizáld helyesen, növeld a betegbiztonságot!) elsősorban a beteg biztonságát elősegítő diagnózis helyes meghatározására utal.

Forrás:
WHO
https://www.who.int/campaigns/world-patient-safety-day/world-patient-safety-day-2024
A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ Betegbiztonsági Tanszéki Csoportja
https://www.who.int/campaigns/world-patient-safety-day/world-patient-safety-day-2024
Hartmann
https://www.hartmann.info/hu-hu/topic/mission-infection-prevention/l/hu/betegbiztonsag-vilagnapja-2024-szeptember-17

A diagnózis azonosítja a beteg egészségügyi problémáját. A diagnózis felállításához a betegeknek és egészségügyi csapataiknak együtt kell működniük a bonyolult és néha hosszadalmas diagnosztikai folyamatban. Ez magában foglalja a pácienssel folytatott megbeszélést, vizsgálatot, tesztelést és az eredmények áttekintését a végső diagnózis és kezelés előtt. A hibák bármely szakaszban előfordulhatnak, és jelentős következményekkel járhatnak. A késleltetett, helytelen vagy elmulasztott diagnózis meghosszabbíthatja a betegséget, és néha rokkantságot vagy akár halált is okozhat. 

Az idei Betegbiztonsági Világnap témája a diagnózis javítása a betegbiztonság érdekében , a „Get it right, make it safe!” szlogen használatával . Ezen a napon a betegek és a családok, az egészségügyi dolgozók, az egészségügyi vezetők, a politikai döntéshozók és a civil társadalom hangsúlyozzák a helyes és időben történő diagnózis kulcsszerepét a betegek biztonságának javításában.

A diagnosztikai biztonság érdekében tett erőfeszítések kiemelése

Az AHRQ Views új blogbejegyzése kiemeli, hogy az AHRQ támogatja a 2024-es Betegbiztonsági Világnapot, beleértve az idei „A diagnosztika javítása a betegbiztonság érdekében” témáját. Egyes becslések szerint évente 795 000 amerikai hal meg vagy válik véglegesen rokkanttá téves diagnózis miatt. Az AHRQ eszközkészleteinek, kiadási tájékoztatóinak és képzési tantervének fejlesztése, valamint 10 Diagnosztikai Biztonsági Kiválósági Központ létrehozása alátámasztja az ügynökség elkötelezettségét a biztonságos és időben történő diagnózis mellett. A Betegbiztonsági Világnapról szóló webinárium, amelyet a Nemzeti Akciószövetség a Beteg- és Munkabiztonságért szponzorál – az AHRQ kezdeményezése a HHS nevében – szakértői előadásokat fog tartalmazni a diagnosztikai hibák csökkentésének stratégiáiról. Tekintse meg az AHRQ igazgatója, Robert Otto Valdez, Ph.D., M.H.S.A. és Craig A. Umscheid, M.D., M.S., az AHRQ Minőségfejlesztési és Betegbiztonsági Központjának igazgatója blogbejegyzését.

Az idei Betegbiztonsági Világnap témája a betegek nagyobb mértékű bevonása a betegbiztonság erősítése érdekében. Ennek alapvető feltételei többek között a saját szerepük megértése, az egészségügyi dolgozókkal való együttműködéshez szükséges megfelelő tudás megszerzése, valamint a jóindulatú és támogató környezet.

Miért fontos a betegek bevonása?

Ha közelebbről megvizsgáljuk például a fertőzések megelőzésének témáját, hamar világossá válik - amint azt egy szisztematikus áttekintő cikk is mutatja -, hogy a betegek gyakran kevés információt kapnak az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésekről és azok elkerülésének módjáról. Ugyanakkor a betegek többsége szívesen részt venne a fertőzésmegelőzésben, és jobban betartaná a higiéniai intézkedéseket, ha tájékoztatást és motivációs anyagot kapna, amint azt egy 2019-es német tanulmány is kimutatta. Az egészségügyi dolgozók negatív reakcióitól való félelem azonban gyakran hátráltatja a higiéniai hiányosságok bejelentését.

Mit tehetnek az egészségügyi dolgozók a betegek bevonása érdekében?

Számos példa mutatja, hogy a betegek és a látogatók mennyire aktívan részt vehetnek a fertőzések elleni védekezésben és az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésében. Ez különösen akkor igaz, ha az egészségügyi dolgozók komolyan veszik a betegek félelmeit és aggodalmait, válaszolnak a kérdésekre, és konkrét információkkal látják el őket - például arról, hogy a betegek és látogatók számára mely momentumokban különösen fontos a kézhigiénia.

A kézhigiéne 5 momentuma – Mikor kell a betegeknek és a látogatóknak kezet fertőtleníteni?
1. A betegszobába történő belépés ill. az onnét való távozás után.
2. A WC vagy az ágytál használata után.
3. A saját seb, a nyálkahártya vagy a vénás kanül bemeneti helyének érintése előtt és után.
4. A kórházban gyakran megérintett ún. kritikus felületekkel való érintkezés után (pl. kilincsek, kapaszkodók).
5. Evés, ivás vagy gyógyszerbevétel előtt.

Bizonyítottan csökkent például a C. difficile fertőzések száma a betegek kézhigiénés tájékoztatása után [1], illetve javult a betegek kézhigiénéje, miután az egészségügyi dolgozók tájékoztató anyagokat és fertőtlenítő szert biztosítottak nekik étkezés előtt [2].

Megfordítva, a kézhigiénés compliance a kórházakban is javul, ha a megfelelően tájékozott betegek és látogatók emlékeztetik az egészségügyi szakembereket a kézhigiéne 5 momentumára az egészségügyi intézményekben. [3].

Az egészségügyi ágazatra is jellemző egyre nagyobb fokú digitalizáció a betegeket is segíti abban, hogy önállóan tájékozódjanak az egészségügyi témákról, és ez nagyszerű lehetőséget kínál az ellátás minőségének javítására, az átláthatóság növelésére és a betegek igényeinek jobb kielégítésére.

A betegek bevonása: kéz a kézben a nagyobb betegbiztonságért!

Az idei Betegbiztonsági világnap céljait mindenki támogathatja! Az egészségügyi dolgozók azáltal, hogy egyértelmű tájékoztatást nyújtanak a betegek részére, valamint nyitottak és együttműködőek; a betegek és a látogatók pedig a helyes kézhigiénia szorgalmas gyakorlásával!

Forrás:
[1] Pokrywka M, Buraczewski M, Frank D, Dixon H, Ferrelli J, Shutt K, Yassin M. Can improving patient hand hygiene impact Clostridium difficile infection events at an academic medical center? Am J Infect Control. 2017 Sep 1;45(9):959-963. doi: 10.1016/j.ajic.2017.06.019. PMID: 28863811.
[2] Loveday HP, Tingle A, Wilson JA. Using a multimodal strategy to improve patient hand hygiene. Am J Infect Control. 2021 Jun;49(6):740-745. doi: 10.1016/j.ajic.2020.12.011. Epub 2020 Dec 19. PMID: 33352252; PMCID: PMC8807075.
[3] Eng TY, Eng NL, Jenkins CA, Grota PG. "Did you wash your hands?": a prospective study of patient empowerment to prompt hand washing by healthcare providers. J Infect Prev. 2021 Sep;22(5):195-202. doi: 10.1177/17571774211012767. Epub 2021 Jun 22. PMID: 34659457; PMCID: PMC8512875.

az Egészségügyi Világszervezet (WHO) idei, Betegbiztonság Világnapja – 2023. szeptember 17. – alkalmából meghirdetett „Engaging patients for patient safety” című kampányához.  
 
A kéthetes kampány során workshopok és előadások kerülnek megrendezésre, amelyeket ezúton szeretnénk az Önök figyelmébe ajánlani:  
• Laikusoknak, betegeknek, hozzátartozóknak szóló szabadegyetem:
Beteg- és Gyógyszerbiztonsági Szabadegyetem – Betegekkel betegekért c. rendezvényére
Időpont: 2023. szeptember 21. (csütörtök) 15:00 – 17:00
Helyszín: Semmelweis Egyetem, Belgyógyászati és Onkológiai Klinika, Onkológiai Profil, Nagyelőadó – 1085 Budapest, Baross utca 23-26. (egykori Transzplantációs Klinika épülete)
Az eseményt on-line is követhető az alábbi linken: https://semmelweis.zoom.us/j/97124429216

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közel két évtizede tűzte zászlajára a betegbiztonság ügyét, szeptember 17-ét pedig a Betegbiztonság Világnapjaként (World Patient Safety Day) hirdette meg 2019-ben. Felhívást tett közzé a tagállamok számára, hogy ehhez a naphoz kapcsolódóan tudatosítsák mind a döntéshozókban, mind az ellátókban, mind pedig a társadalom egészében, hogy az egészségügyi ellátás következtében fellépő egészségkárosodások mértéke népegészségügyi probléma, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy olyan megoldásokat, intézkedéseket fogalmazzanak meg és léptessenek életbe, amelyek ezen probléma súlyát képesek csökkenteni. A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ Betegbiztonsági Tanszéki Csoportja évek óta elkötelezetten dolgozik a hazai betegbiztonság fejlesztéséért, amelynek részeként – a Betegbiztonsági Világnaphoz kapcsolódóan – minden évben konferenciát szervez. Ezzel a konferenciasorozattal Magyarország is csatlakozott az Egészségügyi világszervezet (WHO) által meghirdetett Betegbiztonsági Világnaphoz.

A honlapot a Miniszterelnökség és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatja

A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. További információk