A Központi Statisztikai Hivatal által kiadott nyugdíj témájú adatokat áttanulmányozva érdekes számokat és információkat találunk a hazai nyugdíjasokkal és nyugdíjakkal kapcsolatban is.

Sokakat érdekelhet, hogy hány nyugdíjasról kell gondoskodnia az államnak? Mennyibe kerül az államkasszának a nyugdíjak kifizetése? Milyen mértékű a nyugdíjkiadások volumene a magyar gazdaság GDP értékéhez képest? És ami talán még érdekesebb adat: hány forint az egy főre jutó átlagos nyugdíj ma Magyarországon? Mindezekre a kérdésekre most választ kaphat cikkünkből.

 

Fotó: Pixabay

Az alábbi táblázatból szinte minden kérdésre megkapjuk a választ.

Hányan kapnak Magyarországon nyugdíjat vagy egyéb ellátást, járandóságot?


Jól látható, hogy bár 2000-től csökkenő tendenciát mutat, de mivel a teljes népesség is csökken, így arányaiban még mindig magas a lakosságon belül a nyugdíjat vagy egyéb járandóságot, járadékot kapók száma. 2019-ban 2 millió 557 ezer ember részesült valamilyen jogcímen nyugdíjkifizetésből, mely a lakosság több mint 26%-a. Ez azt jelenti, hogy valamivel több, mint minden negyedik ember nyugdííjas.

Mennyibe kerül az államnak a nyugíjak és egyéb járandóságok kifizetése?


Az ellátásokra fordított kiadás 2019-ben 3888,6 milliárd forintot emésztett fel az államkasszából, mely a hazai GDP 8,3%-ának felel meg.

Mennyi Magyarországon a saját jogú nyugdíjas és mennyi az átlagos nyugdíj, amit kapnak a saját jogú nyugdíjasok?


A táblázat utolsó két oszlopában olvashatjuk ki a saját jogú nyugdíjasokra vonatkozó információkat.

Ki a saját jogú nyugdíjas? Mi a áll a fogalom hátterében?

Saját jogú nyugdíj fogalma: az öregségi nyugdíj, a rokkantsági, illetve baleseti rokkantsági nyugdíj és a foglalkoztatáspolitikai nyugdíj és a rehabilitációs járadék.

- Öregségi nyugdíj fogalma: előírt nyugdíjkorhatár betöltése, előírt szolgálati idő esetén, nyugellátási igénybejelentésre teljesítő határozat alapján kapott nyugdíj.

- Rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj fogalma: a nyugdíjkorhatár betöltése előtt a munkaképesség-romlással összefüggésben - a rokkantság mértékét is figyelembe vevő mértékű - igénybe vett nyugdíj.

- Foglalkoztatáspolitikai nyugdíj fogalma: a bányásznyugdíj, a korengedményes nyugdíj és az előnyugdíj közös megnevezése a nyugdíj-statisztikai kimutatásokban.

- Rehabilitációs járadék: 2008. január 1-jétől vezették be a rokkantnyugdíjazás rendszerében a fennmaradt munkaképesség fejlesztése, kiaknázása érdekében. A rehabilitációs járadékra azok a megváltozott munkaképességű személyek jogosultak, akik szoros és aktív együttműködést vállalnak a munkaügyi hatóssággal, a járadékuk összege 20 százalékkal magasabb, mint a rokkantsági nyugdíj. A járadékos személy a munkaügyi hatóságoktól ún. rehabilitációs szolgáltatás formájában segítséget kap az elhelyezkedéshez. 2012. január 1-jétől újonnan nem állapítható meg.

Mennyi tehát jelenleg az átlagos nyugdíj Magyarországon?


A legfrissebb elérhető adatok szerint 2019-ben az átlagos saját jogú nyugdíj összege Magyarországon 142.114 forint volt.

 

forrás: profitline.hu

 

A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. További információk