Százhuszonöt, ötven, és a következő egy év során
„Képzelj el egy nemek közötti egyenlő világot. Elfogultságtól, sztereotípiáktól és diszkriminációtól mentes világ. Egy sokszínű, igazságos és befogadó világ. Egy világ, ahol a különbséget értékelik és ünneplik. Együtt kovácsolhatjuk a nemek közötti egyenlőséget. A Nemzetközi Nőnap esetében együttesen, mindannyian.”
(Idézet a Nemzetközi Nőnap 2025 honlapjáról)
Nem tudjuk, mikor került sor arra először, hogy valaki szóvá tette: nincs az rendjén, hogy más jogok illetik meg a nőt, mint a férfit. Azt sem tudhatjuk, minek kapcsán merült fel valakiben ez a szempont. Amit tudunk, az a bizonyosság, hogy sok a teendő, amíg megállapíthatjuk, másra lehet összpontosítani figyelmünket, és virággal, verssel elég kifejeznünk elismerésünket, köszönetünket nőtársaink felé, mindazért, amit jelentenek a világnak, és benne nekünk, férfiaknak a nők.
A Nemzetközi Nőnap eredete a 20. század elejére nyúlik vissza, amikor a nők különböző országokban elkezdtek jobb munkakörülményeket, egyenlő fizetést és szavazati jogot követelni. Az első „nőnapi” ünnepségre 1908. május 3-án került sor Chicagóban. Az Egyesült Államok Szocialista Pártja szervezésében 1500 nőből álló közönség gyűlt össze, akik a gazdasági és politikai egyenlőséget követelték egy hivatalosan „a női munkások ügyeinek” szentelt napon. A következő évben a nők New Yorkban tartottak egy hasonló ünnepséget, demonstrációt. Ezektől az amerikai kezdeményezésektől megihletett európai szocialisták hamarosan követték példájukat. A nemzetközi ünnepség fogalmát Clara Zetkin német aktivista 1910-ben vezette be a Nemzetközi Szocialista Nők Kongresszusán.
Az első hivatalos nemzetközi nőnapot 1911-ben ünnepelték Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban. Évtizedekkel később, 1977-ben az Egyesült Nemzetek Szervezete hivatalosan is elismerte március 8-át a Nemzetközi Nőnapnak, és ez azóta világszerte jelentős eseménnyé vált.
A Nemzetközi Nőnap több, mint egy ünneplés – ez egy olyan mozgalom, amely egy egyenlőbb és befogadóbb világért száll síkra. A nap számos fontos célt szolgál, többek között a nők eredményeinek elismerését azáltal, hogy megünnepeljük a nők társadalmi, politikai, gazdasági és kulturális hozzájárulását. Emellett előmozdítja a nemek közötti egyenlőséget, és felhívja a figyelmet az esélyegyenlőségért és jogokért folyó küzdelemre. Végül a nemi alapú kérdések megvilágítása, mint például a diszkrimináció, a bérkülönbségek és a nők elleni erőszak.
A Világgazdasági Fórum adatai szerint a jelenlegi fejlődési ütem mellett 2158-ig, azaz nagyjából öt generáció múlva érik el a nemek közötti teljes paritást. Ezért vált az idei esztendő jelmondatává az „Accelerate Action”, azaz „Gyorsítsuk fel a cselekvést”. Gyors és határozott lépések megtételére van szükség az egyenlőség elérése érdekében. A problémák fokozott lendületre és sürgősségre szólítanak fel azon rendszerszintű akadályok és elfogultságok kezelése terén, amelyekkel a nők szembesülnek, mind személyes, mind szakmai téren.
Gyorsítsuk fel a cselekvést, hogy világszerte felgyorsítsuk a haladás ütemét.
Korosztályunk számára különösen fontos ez a nap, mert jelentős a különbség a nők és a férfiak nyugdíja között. Ez számos olyan lehetőségtől fossza meg nőtársainkat, amely életük minőségére hat ki. Célunk nem lehet más, minthogy a jogtalan, megalapozatlan eltérést mindenben, így ebben is sikerüljön megszüntetni.
Együtt, Veletek!
Aranyosi Ervin
Mindennap ünnepellek
Mindennap büszkén ünnepellek,
hisz ünnep nekem, hogy te vagy!
Tiszta szívemből úgy szeretlek,
s akarom, hogy ilyen maradj!
Ha kell szedek neked virágot,
lehozok néhány csillagot.
Minden napom tetőled áldott,
boldog csak melletted vagyok.
Mosolyod, forró ölelésed,
mással nem is pótolható,
naponta a szívembe vésed:
szereteted mindenható.
Belőled merítem erőmet,
általad vagyok gazdagabb!
A jóság árad rám belőled,
s bátorít mindegyik szavad.
Az élet minden egyes napján,
ünnepeljünk hát nőnapot,
s figyelmem csakis neked adnám,
szép érzéseim megkapod.
Mindennap büszkén ünnepellek,
nem kell ehhez nőnap nekem!
Ha lelkeink egymásra lelnek,
az a te, s az én ünnepem!
Forrás
https://www.internationalwomensday.com
https://iwda.org.au/take-action/international-womens-day/https://www.unwomen.org/en/get-involved/international-womens-day